Namiot turecki w zbiorach wawelskich

Sunday, July 28, 2013

W posiadaniu Zamku Królewskiego na Wawelu znajduje się, największa w Polsce i jedna z największych w Europie, kolekcja namiotów tureckich.
Niestety tkaniny nie są na co dzień prezentowane szerszej publiczności. Dlatego też szczerze ucieszyła mnie nowa, niestety tylko czasowa, wystawa na zamku. Gorąco polecam zobaczyć wielki namiot turecki z XVII wieku zanim ponownie zniknie w magazynach zamkowych…

Namiot turecki z XVII wieku. Fotografia pochodzi ze strony Zamku Królewskiego na Wawelu.

Namiot turecki z XVII wieku. Fotografia pochodzi ze strony Zamku Królewskiego na Wawelu.

Namiot turecki prezentowany na Zamku Królewskim na Wawelu.

Namiot turecki prezentowany na Zamku Królewskim na Wawelu.

Fragment aplikacji zdobiących namiot turecki.

Fragment aplikacji zdobiących namiot turecki.

Zbiór wawelski liczy pięć całych i fragmenty ośmiu dalszych namiotów (płoty i pojedyncze dachy). Najcenniejsze z nich zostały zdobyte w bitwie wiedeńskiej w roku 1683, inne były pokojowymi darami, bądź zostały nabyte drogą kupna.
Namioty te różnią się rozmiarami, budową, ornamentyką, funkcją i rangą. W wawelskiej kolekcji znajdują się namioty paradne, a także służące celom reprezentacyjnym, w których podejmowano posłów. Nieco skromniejszych rozmiarów są „szopy” dla wojska oraz fragment namiotu kuchennego. Zwyczajowo namioty pełniły funkcje izb stołowych, pomieszczeń sztabowych, skarbców, sypialni, miejsc modlitewnych, kancelarii, łaźni, stajni oraz kuchni.

Prezentowany na wystawie namiot został zdobyty pod Wiedniem 12 września 1863 roku. Wówczas wojska króla Jana III Sobieskiego rozgromiły armię turecką pod wodzą wielkiego wezyra Kara Mustafy.
Na placu boju pozostały namioty wypełnione nieprzebranymi skarbami. Wśród zdobytych wtedy trofeów znajdowały się liczne buńczuki, rzędy konne, broń i namioty, w tym także ten prezentowany na wystawie.
August II Mocny – następca Sobieskiego, wywiózł je do Drezna, gdzie przebywały do lat 30-stych ubiegłego wieku. Dzięki polskiemu antykwariuszowi -Szymonowi Szwarcowi namioty z powrotem powróciły do Polski. Wykupił on i ofiarował na Wawel ten i pozostałe namioty, tworzące dziś znaczącą większość kolekcji Zamku Królewskiego.

Bogate dekoracje, prezentowanego namiotu, wykonane z użyciem kosztownych materiałów (m.in. z jedwabiu) świadczą o tym, iż mógł on być przeznaczony dla któregoś z wysokich dowódców armii tureckiej.
Konserwacja namiotu odbyła się w latach 90-tych. Co ciekawe – w trakcie prac wszystkie ekementy aplikowanej dekoracji zostały zdemontowane i po oczyszczeniu tkanin pomownie naszyte! Trudno sobie wyobrazić jak mozolne było to zadanie.

Wystawa czynna do 12 września 2013.
Osobiście radziłabym przed udaniem się na wystawę poczytanie informacji o samej bitwie wiedeńskiej.
Wówczas można się nieco wprowadzić w odpowiedni nastrój i docenić obcowanie z tym wyjątkowym dziełem sztuki.

Dodatkowe ciekawostki związane z tematem:
* artykuł z Focusa: ” Czaszka Mustafy”
* Tarcza Wróżebna Jana III Sobieskiego

Zostaw komentarz