Nocleg w kopalni soli w Bochni

Saturday, March 13, 2010

Alternatywą dla kopalni soli w Wieliczce, która słynie z wygórowanych cen za bilety, może być Bochnia. Początki wydobycia soli w Bochni sięgają XIII w., co sprawia, że jest to najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Chociaż nie zobaczymy tutaj tak obszernych i pięknych sal, jak komory wielickie, to jednak warto poznać bardziej surowy charakter bocheńskiej kopalni. W żupach bocheńskich występował inny rozkład pokładów soli i co za tym idzie, odmienny był również sposób wydobycia minerału. Z tego względu dzisiejsza kopalnia sprawia wrażenie podziemnego miasta, pełnego pogrążonych w półmroku labiryntów.

CIEKAWOSTKI
Sól w rejonie Bochni pochodzi z morza, które znajdowało się na tym terenie 20 milionów lat temu. Ówczesny gorący klimat sprawił, że woda z morza wyparowała. Pozostała gęsta masa solna, która w trakcie dalszych ruchów górotwórczych została przysypana pokładami ziemi, przemieszana z nimi i ułożona na przemian wąskimi warstwami.

Złoża soli kamiennej w Bochni

Złoża soli kamiennej w Bochni

SÓL NA ZDROWIE
Kopalnia Soli w Bochni słynie jako unikalne na skalę światową uzdrowisko, wykorzystujące naturalny mikroklimat podziemnych komór solnych do leczenia chorób układu oddechowego i rehabilitacji. Można tutaj przybyć na specjalne turnusy rehabilitacyjne, ale i podczas zwiedzania zażyć sporą dawkę jodu, znacznie większą niż na letnich wczasach nad Bałtykiem.

NOCLEGI W KOPALNI
Pewnie nie wszyscy o tym wiedzą – w kopalni można także przenocować! 😉
Na głębokości ponad 200 metrów pod ziemią, do dyspozycji turystów jest przestronna komora – sala z piętrowymi łóżkami. Dla tych, którzy cenią bardziej kameralne pomieszczenia, kopalnia oferuje także miejsca noclegowe w niewielkich pokoikach-boksach. Warunki są bardzo proste, ale i to jest pewnego rodzaju atrakcją, zwłaszcza dla grup szkolnych.
Dodatkowym urozmaiceniem dla zwiedzających może być spływ łodzią po podziemnym solankowym jeziorze, zjazd specjalną drewnianą “zjeżdżalnią”, przejażdżka podziemną kolejką, dyskoteka lub gra w piłkę (jest tutaj sala gimnastyczna).
Warto jednak pamiętać, iż pod ziemią panuje niższa temperatura – ok. 15 stopni i odpowiednio się na taki pobyt przygotować…

Poniżej kilka zdjęć z wczorajszej wizyty w kopalni.

Kaplica św.Kingi w bocheńskiej kopalni

Kaplica św.Kingi w bocheńskiej kopalni

Bochnia - najstarsza w Polsce kopalnia soli

Bochnia - najstarsza w Polsce kopalnia soli

Podziemne miasto

Podziemne miasto

Zjeżdżalnia

Zjeżdżalnia

Bocheńskie metro

Bocheńskie metro

Miejsca noclegowe w kopalni

Miejsca noclegowe w kopalni

Sala noclegowa w kopalni soli w Bochni

Sala noclegowa w kopalni soli w Bochni

Komentarzy: 12 do “Nocleg w kopalni soli w Bochni”

 1. Kasai » Kopalnia w Bochni – nocleg 250m pod ziemią napisał(a):

  […] O naszej wyprawie można też poczytać na stronie Ani. […]

 2. Kinga napisał(a):

  do bani to coś !! 250 osób na sali .. małe przegięcie normalnie! nigdy wiecej ! ;(

 3. admin napisał(a):

  Ja nocowałam w małych kilkuosobowych “pokojach”, a raczej boksach i było całkiem ok 🙂

 4. Damian napisał(a):

  Jutro będe zwiedzał kopalnie

 5. Andrzej Marek Hendzel napisał(a):

  W Bochni widać naszą pracowitość. Tę pracowitość, którą w Polsce zawsze jakiś nieuk źle zarządza. Ale jedno, czego można pozazdrościć i Wieliczce i Bochni – nie udało się nikomu spalić tych kopań, tak jak wielokrotnie spalono całą Polskę, bo komuś się nie chciało pomyśleć.

  Ale dzisiaj mamy 2011 rok i jest już po głosowaniu w Sejmie z 13 maja tego roku, gdzie nasz ukochany Parlament praktycznie w 100% był za stworzeniem polskiego programu energetyki jądrowej. Przy jednym przeciw – Janie Szyszko. I teraz nasi przemądrzy posłowie i posłanki, szukając dogodnego miejsca na składowisko odpadów radioaktywnych, przeanalizują zapewne także te głęboki szyby po kopalniach soli. I Bochnia dostanie zastrzyk gotówki w postaci beczek wyładowanych wszelkiej maści promieniotwórczymi izotopami.

  Jak klimat się poprawi, jak zasobne będą portfele mieszkańców… o tym zapewne władze nie omieszkają nie poinformować. Przekonujące kampanie, plakaciki i ulotki zawalą Bochnię po szczyty dachów i kominy.

  Wszak cóż jest w Polsce bardziej bezpiecznego niż wyrobisko pokopalniane w pokładach soli kamiennej, na odpady promieniotwórcze, których czas życia to dziesiątki tysięcy lat? A jakie korzyści energetyczne dla kraju, gdy kuracjusze po wizycie w sztolniach będą dodatkowo po nocach świecić? Wrócą do siebie do swoich domów, miast i miejscowości z pełną energii życia światłością.

  Po tym, jak ludzie zaproponowali tu: http://e-interwencja.pl/przeciwko-elektrowni-atomowej-kopan-pod-darlowem.html nową lokalizację warszawską, jako zagorzały zwolennik energetyki atomowej widzę piękne perspektywy dla tego miasta pod Krakowem. Jeśli by ktoś jeszcze ukradł trochę piasku z Wisły przy budowie elektrowni jądrowej w tej lokalizacji na Wiejskiej i uczynił, że skutkiem tego Wisła do Krakowa byłaby spławna, to można zbudować port i wyładowywać te beczki ze skarbami wprost z barek. Nie cudowna perspektywa? A jak pięknie to przedstawia oficjalny dokument Ministerstwa Gospodarki, o którym napisałem tu:
  http://www.hendzel.pl/artykuly/o_prognozie.pdf.

  Szkoda tylko, że nigdy nie byłem w Bochni. Może uda mi się zwiedzić te sztolnie zanim zaczną przynosić dodatkowe pożytki radioaktywne. Może autorka tej niezwykłej strony zaciągnie mnie tam za ucho za to, że dotąd nie miałem czasu przekonać się, jakimi pracowitymi ludźmi byli drzewiej Polacy.

  Życzę zdrowia.

  Andrzej Marek Hendzel

  http://www.hendzel.pl
  http://www.archiloch.com

 6. weronika jaworska napisał(a):

  jade na wycieczkę do Bochni powiedzcie czy jest fajnie .czy opłaca się jechać? 😉

 7. admin napisał(a):

  Trzeba samemu sprawdzić, tyle opinii ile ludzi 😉

 8. Milka napisał(a):

  Oplaca sie jechac ???

 9. marxcel napisał(a):

  naprawdę polecam bo jest tam spoko

 10. Dominika napisał(a):

  Czy Klaustrofobia nie będzie przeszkodą by nocować w kopalni ?

 11. admin napisał(a):

  Ja nie mam tego problemu, więc trudno mi powiedzieć. Sądzę, że nie powinno być problemów, ale każdy reaguje inaczej…

 12. błażej napisał(a):

  jade tam z budy

Zostaw komentarz