Grabież Skarbca Koronnego

Thursday, May 21, 2009

Jesteśmy jedynym w Europie krajem o monarchicznej przeszłości, który nie posiada swoich insygniów koronacyjnych.

Powstanie Skarbca Koronnego datuje się na XIV w. Fakt ten łączony jest z koronacją W. Łokietka – pierwszą, jaka odbyła się w Krakowie. Natomiast tragiczną datą stał się rok 1795.
Wówczas to Prusacy, z rozkazu Fryderyka Wilhelma II, obrabowali Skarbiec Królewski na Wawelu. Akcję grabieży regaliów królewskich poprzedziły dramatyczne wydarzenia: upadek powstania kościuszkowskiego oraz projekty nowej konwencji rozbiorowej, kładącej kres suwerenności państwa polskiego.

Według relacji kantora katedralnego, miejsce przechowywania koron zdradził Prusakom magazynier zamkowy, niejaki Zubrzycki. Największą trudność stanowiło rozbicie sześciu drzwi okutych żelazem i zaopatrzonych w kunsztowne zamki, a potem otwarcie żelaznej skrzyni, w której przechowywano insygnia.
Wówczas podobno padł pomysł, by drzwi wysadzić kulą armatnią, ale ostatecznie akcji tej zaniechano z uwagi na hałas i obawę o kondycję murów zamkowych.
Posłano wtedy po krakowskiego majstra ślusarskiego Weissa, który po oględzinach zaproponował wyjęcie progu spod drzwi. Wówczas wątły ślusarz przecisnął się przez niewielki otwór i od środka pootwierał rygle.

Regalia potajemnie wywieziono z Wawelu, a cała sprawa wyszła na jaw dopiero po kilku miesiącach, na początku 1796 roku, gdy Wawel przejmowali Austriacy.

W 1829 roku Car Aleksander I, chcąc koronować się na króla Polski, prowadził pertraktacje z Fryderykiem Wilhelmem III dotyczące zwrotu insygniów. Rozmowy rosyjsko – pruskie nie przyniosły jednak oczekiwanego skutku.
Jak się później okazało, polskie insygnia już wówczas nie istniały…W 1809 roku w Berlinie przetopiono je na złoto, z którego wybito monety. Natomiast klejnoty, których łączną wartość oszacowano na 525 259 talarów, sprzedano…

Repliki polskich regaliów

Repliki polskich regaliów (fot. Kazimierz Fałowski)

Zainteresowanych historią replik insygnów odsyłam do serwisu: www.replikiregaliowpl.com

Źródło: Artykuł Michała Rożka z “Dziennika Polskiego” z dn. 22 października 2005 r.

Komentarz: 1 do “Grabież Skarbca Koronnego”

  1. Przewodnik po Krakowie » Blog Archive » Tajemnica korony hełmowej napisał(a):

    […] do nakładania na hełm i zapewne władca używał go na codzień. Zważywszy na to, że nasze regalia koronacyjne zostały zrabowane to naprawdę cenna pamiątka historyczna. W chwili obecnej znane są tylko jeszcze 2 podobne […]

Zostaw komentarz