Krypty u Reformatów

Wednesday, October 8, 2008

W dniach 2 i 3 listopada, jak co roku, można zwiedzać krypty u Reformatów. Kościół o XVII – wiecznej tradycji położony jest w urokliwym i cichym zakątku Krakowa przy Reformackiej, z dala od “ruchliwej” Drogi Królewskiej.
W tych dniach ustawia się jednak długa kolejka chętnych do zwiedzenia tego osobliwego cmentarza, kryjącego się w podziemiach świątyni.

W kryptach kościoła pochowanych zostało niegdyś ok. tysiąca osób. Obecniej jednak można zobaczyć ok. 50 pochówków pochodzących z lat 1680 – 1870. Spoczęli tu, obok zakonników, również darczyńcy kościóła lub członkowie ich rodzin. Swoje krypty rodzinne mają Szembekowie, Wielopolscy, Modrzejewscy, Załuscy. Jest to niezwykły cmentarz, gdyż dzięki panującemu tu wyjątkowemu mikroklimatowi ciała zmarłych zostały w sposób naturalny zmumifikowane. Oprócz widocznych elementów fizjomomi zachowały się tradycyjne stroje, w które przyodziano zmarłych w ich ostatnią drogę (są to m.in. habit, kontusz, suknia ślubna, mundur wojskowy itd.).

Losy niektórych osób pochowanych u Reformatów są bardzo ciekawe. M.in. spoczywa w kryptach Urszula Morszkowska – odziana w strój panny młodej. Tradycja powiada, iż została otruta w dzień własnego ślubu za karę za popełnienie mezaliansu.

Inna zagadkowa historia dotyczy dwunastoletniej dziewczynki, która prawdopodobnie utonęła. Można zauważyć idealnie zachowaną fryzurę i delikatny grymas na twarzy zmarłej.

Spoczywa tu także burgrabia krakowski – Mikołaj Goskowski, pochowany we wspaniałym kontuszu oraz Domicela Skalska – uboga hafciarka ornatów i obrusów kościelnych. Bezinteresownie sprzątała kościół, nie oczekując w zamian wynagrodzenia. Podobno po śmierci okazało się, że niewiasta pochodziła z zamożnej magnackiej rodziny z Wołynia…

Zdaję sobie sprawę, iż z przyczyn oczywistych, fotografie nie każdemu mogą odpowiadać. Zatem wgląd w galerię pozostawiam najbardziej zainteresowanym.

Kilka zdjęć z lat poprzednich.

Autorką zdjęć jest Agnieszka Szuwarzyńska, której dziękuję za ich udostępnienie.

Aktualizacja:
W tym roku krypty można zwiedzać
w dniu 2 i 3 listopada (poniedziałek, wtorek) od godz. 11-13 oraz 14-16. Być może krypty będą udostępnione również wieczorem ok. godz. 19.00.
Szczegółowych informacji można zasięgnąć pod nr tel. 12 422 29 66.

Tags: ,

Zostaw komentarz