Latarnie umarłych

Thursday, September 11, 2008

Wielką ciekawostką są rzadko dziś spotykane latarenki, które stały niegdyś przy klasztorach, szpitalach i przytułkach dla ubogich. Spotkać je można było również przy cmentarzach oraz w miejscach, gdzie chowano zapowietrzonych. Stąd nazywano je często latarniami umarłych. Ogień zarówno oświetlał ciemną drogę, ale też stanowił przestrogę przed zapuszczaniem się w niebezpieczne rejony. Latarenki zazwyczaj kamienne, zadaszone, wyglądają jak przydrożne kapliczki w których niegdyś płonął kaganek.

Latarnia umarłych z XIVw. przy ul. Kopernika
Latarnia umarłych z XIVw. przy ul. Kopernika

Najstarsza w Polsce latarnia z XIV w. znajduje się w Krakowie. Znaleźć ją można obok kościoła św. Mikołaja przy ul. Kopernika. Niegdyś stała przed szpitalem dla trędowatych pod wezwaniem św. Walentego na rogu ulicy Długiej i Pędzichów. Szpitala dziś już już nie ma, został rozebrany w XIX w. Na obecne miejsce latarenka trafiła w 1871 r.

Wiele tego typu zabytków zostało zniszczonych lub zostało przemienionych w kapliczki. Jeszcze jednym krakowskim przykładem może być latarenka – kapliczka stojąca na Plantach od strony ulicy Gertrudy (tuż za hotelem Royal).

Latarnia - kapliczka przy ul. Gertrudy
Latarnia – kapliczka przy ul. Gertrudy

Tags: ,

Zostaw komentarz